Jak vybrat posilovací lavici?

Ušetřete cestu do fitka a vytvořte si doma vlastní. Pořídit si můžete posilovací lavice na břicho, záda, bicepsy, hrudník nebo i všechno dohromady. Při výběru se tak zaměřte na to, jakou partii chcete posilovat. Vždy si zkontrolujte maximální nosnost i rozměry v rozloženém stavu.

Při výběru posilovací lavice nezapomeňte zkontrolovat maximální nosnost

Typ lavice

Lavice na benchpress

Častým typem lavice je rovné provedení se stojanem na činku. Tyto jednoduché lavice na benchpress vám pomohou docílit vyrýsovaného hrudníku a viditelných prsních svalů. Pokročilé modely jsou poté různě nastavitelné a dále doplňovány například o posilovače nohou.

Lavice na břicho

Toužíte po vypracovaných břišácích? Pak hledejte spíše šikmé lavice s možností zaklínění nohou. Lavice na posilování břicha jsou skvělou pomůckou při cvičení klasických sed-lehů a jejich obměn. Pokud si ke cvičení navíc přinesete činky, můžete na této lavici posilovat i jiné partie, například prsní svaly.

Lavice na záda

Chcete své cvičení obohatit o účinné posilování zad? Skvělou pomůckou bude lavice na záda také známá jako hyperextenční lavice. Tento typ posilovací pomůcky je totiž určen na cvičení hyperextenze, tedy zádových záklonů v lehu. Pravidelným posilováním zad zlepšíte své držení těla, a tím i do budoucna předejte možným bolestem v oblasti páteře.

Scottova lavice na bicepsy

S vybudováním velkých a statných paží vám pomůže scottova lavice. Do ní si zafixujete lokty a poté spolu s činkou spouštíte ruce směrem dolů. Lavice v sobě mívá zabudovaný stojan na obouruční činku. Setkat se ale můžete i s jednoručními činkami. Dražší lavice pak obsahují vlastní závaží.

Multifunkční lavice

Nevíte, pro jaký typ se rozhodnout a rádi byste posilovali větší počet partií? Multifunkční lavice také označovaná jako posilovací věž vám ušetří spoustu místa a mnohdy i peněz. Tento univerzální stroj vám nabídne různé druhy cvičení, například benchpress, posilování s kladkou, protažení bicepsů apod. Vždy záleží na možnostech daného modelu.

Lavici vybírejte podle partie, kterou chcete posílit

Nosnost

Maximální nosnost lavice se pohybuje v závislosti na typu od 120 do 400 i více kilogramů. Pokud nevíte, jakou zvolit, můžete se orientovat podle poučky čím vyšší nosnost, tím kvalitnější a robustnější konstrukce. Před zakoupením vybraného modelu si tedy vždy odpovězte na následující otázky:

  • Kolik vážím?
  • Budu posilovat s vlastní vahou, nebo dodatečnou zátěží (kterou budu třeba časem zvyšovat)?
  • Kolik chci vážit po cca roce cvičení?

Podle svých odpovědí vyberte vhodné provedení. Nezapomeňte přitom zkontrolovat nosnost celého výrobku, ale i samostatných částí, jako jsou nastavitelná opěradla nebo fixační části. Jejich nosnost se v některých případech totiž může lišit.

Posilovací lavici vždy umisťujte na rovný povrch. Pro srovnání nerovností vám poslouží zátěžové podložky.

Rozměry a hmotnost

Před objednáním lavice si ověřte rozměry ve složeném stavu kvůli přepravě a rozloženém stavu kvůli umístění v domácí posilovně. Myslete na to, že po rozložení lavice byste měli mít kolem stále dostatek místa na manipulaci s činkami a jiné pohyby.

Větší váha konstrukce se příznivě promítne i do delší životnosti výrobku

Hmotnost výrobku kontrolujte hlavně kvůli nosnosti podlahového materiálu i případnému výnosu do patra. Těžší lavice jsou většinou i stabilnější a pevnější. Setkat se můžete s lehkými 5kg lavicemi, ale i kousky, které přesahují 100 kg.

Příslušenství

Některé obvykle multifunkční lavice obsahují další výbavu, kterou byste si v opačném případě museli dokupovat samostatně. Před tím, než si zakoupíte konkrétní lavici, si proto ověřte, zda jsou všechny položky v galerii obsahem balení, nebo se jedná pouze o ilustrační fotografie.

  • Činky – v závislosti na typu lavice můžete dále dokoupit jednoruční nebo obouruční činky. S jejich výběrem vám dále poradíme v našem rádci jak vybrat činky.
  • Kettlebelly – závaží s madlem vhodné na doplnění cviků v domácí posilovně.
  • Závaží – na nakládací trny si můžete přidávat další zátěže a posouvat tak své cvičení zas o něco dál. Kromě kotoučů existuje i sada závaží ve formě cihliček.
  • Kladky – u posilovacích věží jsou kladky velmi častým doplňkem. Jedná se o horní kladky pro posílení zádových svalů a tricepsů.
  • Tatami – zvýší pohodlí během vašeho cvičení. Bezprostředně po tréninku se tak můžete protáhnout bez toho, aniž byste museli neustále rozkládat podložku.
  • Adaptéry – k posilovací lavici si můžete od stejného výrobce dokoupit určitý prvek, který rozšíří počet možných cviků.
Posilovací lavice lze dále doplňovat o praktické příslušenství, některé bývá i součástí balení

Dali jste se na zdravou cestu? Pomůžeme vám s tím na naší inspirační stránce Dostaňte se do formy.

Nejčastější otázky

Je vhodná lavice při bolestech zad?

Pokud máte dlouhodobé obtíže s bolestmi zad, raději nákup posilovacího přístroje konzultujte s fyzioterapeutem. V některých případech mohou lépe pomoci balanční podložky a pomůcky pro cvičení s vlastní vahou. Pro posílení zad pak můžete zvolit hyperextenční lavici na záda. Méně zkušeným sportovcům však před tím doporučujeme konzultaci u trenéra či jiné povolané osoby, která vám přesně ukáže, jak na lavici cvičit.

Jakou lavici zvolit na hubnutí?

Hned na začátek je třeba říci, že cvičení na posilovací lavici slouží primárně k posilování a protažení, nikoliv hubnutí. To může být až doprovodný efekt vzniku větší svalové hmoty. K rychlému hubnutí lépe poslouží pomůcky na aerobní trénink, jako jsou eliptické trenažéry nebo běžecké pásy. Tento dynamický trénink pak můžete doplnit právě protažením a rýsováním těla na posilovacích lavicích.

Jak cvičit na posilovací lavici?

Svaly nerostou v posilovně, ale mimo ní. Nepřepínejte se a nebojte se nechat si čas na regeneraci. Některé partie můžete cvičit denně (břicho), některé obden (záda). S regenerací po tréninku vám mohou pomoci i některé doplňky stravy, jako jsou aminokyseliny nebo proteiny.